Sağlık ve İlaç Sektörü için Dijital Pazarlama, Mobil Teknoloji ve Sosyal Medya Trendleri Almanağı (2013)
Bu bülten Social Touch tarafından hazırlanmıştır.
Detaylı bilgi için: www.socialtouch.com.tr
Bülteni görüntüleyemiyor musunuz? Tıklayınız.

http://www.socialtouch.com.tr

Dijital Sağlık Trendleri Haziran 2013Dijital Sağlık Trendleri Temmuz 2013Dijital Sağlık Trendleri Ağustos-Eylül 2013Dijital Sağlık Trendleri Ekim 2013Dijital Sağlık Trendleri Kasım 2013

Mobil Sağlığın Geleceği

Günümüz trendlerinin ve 2018 tahminlerinin yer aldığı rapora göre; mobil sağlık uygulamalarının 2013 yılında global pazardaki değeri 6.336.000 $ olarak belirtilmiştir. 2018 yılında ise bu değerin, %26.7'lik büyüme ile 20.683.000 $ olması beklenmektedir.

...

Deloitte, Mobil Sağlığın Bir Yılını İnceledi

Deloitte araştırma şirketi, Amerika'daki mobil sağlık kullanıcıları üzerinde yaptığı çalışma sonuçlarını bir infografikle sundu. Mobil sağlığın gelişimi, mobil cihaz kullanıcılarının sağlık bilgisi arama yönelimi ve kullanıcı gizliliği gibi konuları değerlendiren araştırma geride bıraktığımız yılı mobil sağlık konusunda en iyi özetleyen çalışmalardandır.

..

Mobil Sağlığa Akademik Kaynak

Mobil sağlık uygulamaların gelişiminin daha sağlam ve güvenilir olması için, mobil sağlık alanında yapılan bilimsel çalışmaların bir araya getirildiği mHealth Evidence portalı oluşturuldu. Johns Hopkins Üniversitesi önderliğinde hazırlanan portal, mobil sağlık konusunda literatür sağlamakta ve online bir referans aracı olarak kullanılmaktadır.

..

FDA Mobil Sağlık Düzenlemeleri

FDA, mobil sağlık uygulamalarıyla ilgili düzenlemelerini güncelledi. 2013'ün Kasım ayında ise, yaptığı düzenlemeleri ayrıntılı bir şekilde analiz eden bir e-kitap sundu.

..

Mobil Sağlık Uygulamalarının Güvenliği Sorgulanıyor

mHealth destekçilerinden Happtique Platformu Monkton Health'in iki sağlık uygulaması için verdiği sertifikayı güvenlik açığı gerekçesiyle askıya alma kararı verdi. Mobil sağlık uygulamalarının piyasaya sunuluşundan bu yana gündemde olan güvenlik sorunu bu kez somut bir örnekle karşımıza çıktı.

..

Popüler Uygulamadan Önemli Veriler

2013 yılına damgasını vuran mobil sağlık uygulamalarından biri olan, Mango Health; 1 milyonun üstünde kullanıcı sayısına ulaştıktan sonra bir rapor yayınladı. Kullanıcıların uygulamaya bildirdiği ilaçların %64'ünün reçeteli ilaç olduğu, diğerlerinin ise OTC ürünü olduğu belirtilmiştir. En çok kaydedilen ilaçların Lisinopril, Xanax ve Synthroid olduğu tespit edilmiştir.

.
.. .

Apple Store'dan Medikal Destek

Mobil cihazları destekleyen en büyük uygulama mağazalarından biri olan Apple Store, gelişen mobil sağlık uygulamalarını göz önünde bulundurarak, sağlık profesyonellerine yönelik özel bir kategoriyi kullanıcılarına sundu. Medikal eğitimden hasta değerleri takibine, hemşirelikten bireysel bakım uygulamalarına kadar bir çok sağlık uygulamasına bu kategoriden ulaşabilme imkanı doğdu.

..

Orion Health Bizden Biri

E-sağlık teknolojisinin global lideri Orion Health, Avrupa ve Orta Doğu'daki başarılarını desteklemek ve Avrasya Bölgesi'ndeki pazarı değerlendirmek amacıyla Türkiye ofisini açacağını duyurdu.

..

"Dijital İmza" Onaylandı

Avrupa İlaç Dairesi (EMA), 2013 Eylül ayından itibaren belli prosedürler için "dijital imza" uygulamasını hayata geçirdi.

..

Amerika, Büyük Veriyi Onayladı

Beyaz Saray, ilaç sektöründe klinik araştırmaların gelişmesi adına büyük verinin kullanım yetkilerini yıl içinde aldığı kararla arttırdı. Alınan karar doğrultusunda Clinical Trials internet sitesi geliştirilmeye başlandı.

...

Pfizer Çevrimiçi

Pfizer; ön klinik araştırmalarda kolaylık sağlayacak ve projelerin maliyetini kısmen azaltacak, ilaç sektörünün en büyük online araştırma  platformlarından AssayDepot ile anlaştı.

..

Pfizer İngiltere'de Dijital Satış Temsilcisi

Pfizer, İngiltere'de birinci basamak doktorlarını artık dijital ortamda ziyaret edecek. Hem personelden hem de zamandan kazanacak olan kurum, dijitalin avantajını lehine kullanıyor gibi görünüyor.

..

İlaç Sektörü İçin Veri Madenciliği

İlaç sektörünün kullanımına sunmak amacıyla "İlaç Keşfi İçin Veri Madenciliği" adlı bir e-kitap yayınlandı. İlaç sektörü odağında ve sektörün değişkenlerine uygun bir şekilde derlenen kitap, Ar-Ge'nin dijital yolunu oldukça aydınlatıyor.

..

İlaç Sektörüne Büyük Veri Kullanma Kılavuzu

İlaç sektörünü özel olarak ele alan ve sektörden örneklerle okuyucusuna büyük verinin nasıl analiz edileceğine ve bu verilen nasıl kullanılacağına dair bir e-kitap yayınlandı.

..

Dijital Dinleme Sağlık İçin Değerlendi

Hastaların tedavi ya da ilaç yöntemlerine ilişkin sosyal medya paylaşımlarını derleyen ve bunları sağlık hizmeti sunucuları ile hastalar için anlamlı hale getiren Treato şirketi 14 buçuk milyon dolar değere ulaştı.

..

Sağlıkta Dijitali En Etkin Kullanan Ülke Belli Oldu

Bloomberg News yazarlarından Jordan Robertson, kaynak olarak kullandığı  araştırmaya göre, birinci basamak sağlık hizmetlerinde görev alan doktorların dijital kayıt kullanımlarına göre bir sıralama yapmıştır. Yapılan sıralamaya göre, Norveç ve Hollanda birinciliği paylaşmıştır.

..

Dijital Sağlığın 20 Önemli İsmi

InformationWeek Healthcare, 2013 yılında sağlık sektöründeki bilgi teknolojisine yön veren 20 lideri sıraladı.

..

Google Glass'la İlk Ameliyat

Cerrah Dr. Rafael Grossmann, Google Glass ile yaptığı operasyonlardan birini yayınlayarak, Google Glass'ı cerrahi alanda kullanan ilk doktor oldu.

..

Twitter, Hastalıkları Takipte

Twitter, halk sağlığıyla ilgili uyarıları bildirmek için Everyday Health ile el sıkıştı. Bu ortaklık sayesinde, grip salgını başta olmak üzere, tehlikenin olduğu bölgelerde tweetler ve etiketler aracılığıyla bölge sakinlerine aşı programları hakkında bilgilendirme yapılmaya başlandı.

..

Acıbadem Mobil'in Yükselişi Gözlerden Kaçmadı

Reuters'de yer alan yayında, Acıbadem Mobil Sağlık Hizmetleri'nin, büyüme hızıyla Avrupa mobil sağlık pazarında hakimiyet kurma yolunda ilerlediğini açıkladı ve iş modelini örnek göstermiştir.

..

IMS Health Sosyal Medyaya Adım Attı

Dünya sağlık ve ilaç sektörüne anlık ve detaylı satış verisi ve analizi sunan IMS Health, ilaç sektörüne odaklanmış dijital monitoring firması Semantelli'yi satın aldı. Bu satın alma ile IMS Health, geleneksel veri toplama yöntemlerinin ötesinde sosyal medyadan da anlık veriyi toparlayıp, işleyerek müşterilerine sunmanın hazırlıklarına başladı.

..

İlaç Sektörü Bir Araya Geliyor

Pharma Power Conference etkinliği 20 Şubat 2014 tarihinde sekizinci kez sektörü bir araya getiriyor. İstanbul Maslak Otel'de gerçekleşecek olan etkinlikte Tek Doz Dijital’in ve Social Touch'ın kurucusu Dr. Sertaç Doğanay da "Pazarlamada Yeni Trendler, Dijital Pazarlama ve Mobil Dünya Yenilikleri" adlı oturumda konuşmacı olarak yer alacaktır. Tek Doz Dijital’in iletişim, Social Touch’ın ise hizmet sponsorları arasında yer aldığı etkinliğe tüm sağlık sektörü davetlidir.

..

TekDoz Dijital