Social Touch Dijital Trendler Bülteni
 

ŞUBAT 2019

Social Touch
Social Touch

Robot Teknolojisi ile Omurga Cerrahisi Yeniden Şekillenecek

Omurga hastalıklarının cerrahi tedavisinde daha iyi sonuçlar alabilmek için ameliyatlarda görev alacak robot geliştirildi.  İnovatif robot, bugüne kadar insan cerrahlar tarafından ulaşılamamış hassaslıkta çalışarak, başarılı bir ameliyat gerçekleştirdi.

  Makalenin tümüne link    
Social Touch

3D Yazıcı ile Kaburga Kemiği Üretildi

Cerrahi işlem gerektiren ortopedik hastalıkların tedavisinde yeni bir çözüm olarak “3D yazıcı” ile yapay kaburga kemiği üretildi. Üretilen kemik, hastaya başarılı bir şekilde takıldı.

  Makalenin tümüne link    
Social Touch

Antibiyotik Geliştirmek için “CRISPR” Kullanıldı

Antibiyotik direncine karşı çözüm arayan araştırmacılar, bugüne kadar kullanılan yöntemlerden  uzaklaşıp farklı bir yaklaşım olarak CRISPR teknolojisi ile antibiyotik geliştirmeyi hedefliyor.

  Makalenin tümüne link    
Social Touch

5G Teknolojisi ile İlk Defa Uzaktan Ameliyat Yapıldı

5G bağlantısı ile uzaktan ameliyat gerçekleştirilerek tarihte bir ilke imza atıldı. Çin’de görev yapan bir cerrah, 5G sayesinde 30 mil uzaktaki robotik kolları kontrol ederek ameliyatı başarıyla tamamladı. 

  Makalenin tümüne link    
Social Touch

Giyilebilir Teknoloji ile Çocuklardaki Anksiyete ve Depresyon Tanımlanabilecek

Vermont Üniversitesi’nde görev yapan araştırmacılar, yapay zeka ve giyilebilir teknolojiyi kullanarak gelişim çağındaki çocukların anksiyete ve depresyon gibi psikolojik hastalıklarının olup olmadığını teşhis etmeyi başardı. 

  Makalenin tümüne link    
Social Touch

Yapay Zeka Destekli Robotik Bacaklar ile Ampüteler Dakikalar İçinde Yürüyebilecek

Araştırmacılar, ampütasyon sonrası protez bacaklarla yürüme zorluğu çeken hastalar için çözüm bulmayı hedefliyor. Yapay zeka eklenen robotik bacaklar ile hastaların dakikalar içinde en rahat yürüme şekline ulaşması amaçlanıyor.

  Makalenin tümüne link    
Social Touch

“Akıllı Stetoskop” Zatürreyi Tek Başına Teşhis Edebiliyor

Johns Hopkins Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, normal bir stetoskopa yapay zeka ekleyerek zatürre gibi alt solunum yolu hastalıklarını tek başına teşhis edebilen “akıllı stetoskop” tasarladılar. Tasarlanan bu inovatif cihaz ile zatürrenin erken teşhisinin yapılması ve önlenebilir ölümlerin önüne geçilmesi hedefleniyor.

  Makalenin tümüne link    
Social Touch

Apple Cihazları Zehirli Gazları Tespit Edebilecek

Teknoloji devi Apple, ‘sağlıklı’ inovasyon peşinde. Müşterilerini küresel ısınmanın zararlı etkilerinden korumak isteyen Apple, zehirli gazları tespit edebilen minyatür sensör için patent başvurusunda bulundu.

  Makalenin tümüne link    
Social Touch

Yapay Zeka, Hemşirelerden Önce Doktorların Yerini Alabilir

Yapay zeka doktorların da geleceğini etkileyecek. Duygusal zekaya ait becerilerde daha yavaş ilerleyen yapay zeka, doktorların yerini hemşirelerden çok daha önce alabilir.

  Makalenin tümüne link    
Social Touch

Elektronik Sigaralar, Sigarayı Bıraktırıyor Mu?

886 katılımcıyla beraber yapılan yeni çalışmayla e-sigaranın işlevi test edildi. E-sigara, sigarayı bıraktırma konusunda diğer nikotin ürünlerinden çok daha başarılı sonuç verse de; uzmanlar, bu sefer de hastaların e-sigaralara bir tür bağımlılık geliştirmesinden endişeli olduklarını belirtti.

  Makalenin tümüne link    
Social Touch

Bilim İnsanları, Beyin Sinyallerini Konuşmaya Çevirmenin Yolunu Buldu

Scientific Reports’da yer alan bir makaleye göre, yakın gelecekte beyin sinyallerini sese çevirmek mümkün olacak. Bilim insanları geliştirdikleri algoritma aracılığıyla konuşma yetisi olmayan insanlarla iletişim kurulabileceğini söylüyor.

  Makalenin tümüne link    
Social Touch

Sanal Gerçeklik, Otizmli Çocukların Sosyal Fobilerini Yok Edebilir

Thirdeye NeuroTech ve Newcastle Üniversitesi’nde yapılan yeni bir araştırma, sanal gerçeklik yardımıyla otizmli çocukların sosyal fobilerinden kurtulabileceğini gösterdi.

  Makalenin tümüne link    
Social Touch

Genetikleri Tasarlanmış Bebekler Üstün Zekaya mı Sahip?

Çin’de CRISPR tekniğiyle genleri değiştirilen, böylece HIV virüsüne tamamen dirençli ikizler dünyaya geldi. Ancak bu durum bilim dünyasında tartışmaya yol açtı: Bazı nörobiyologlar bu gen düzenlemesinin, bebeklerin beyin güçlerini arttırdığını söylüyor.

  Makalenin tümüne link    
Social Touch

Proteus, Kanser Hastaları İçin Yeni Bir “Dijital İlaç” Geliştirdi

Dijital tıp girişimi Proteus Digital Health, kolorektal kanser tedavisinde kullanılan bir ilacı dijitalleştirerek eczacılık alanında inovatif bir çalışmaya imza attı.

  Makalenin tümüne link    
Social Touch

Göz Hastalığını Teşhis Edebilen Yapay Zekâ Geliştirildi

Google, görme yetisine zarar veren Diyabetik Retinopati (DR) hastalığının teşhisi için 4 senedir üzerinde çalıştığı yapay zekâ (AI) sistemine bir algoritma yerleştirerek, sistemi gerçek hayatta kullanılabilir hale getirdi. Göz hastalıkları uzmanlarına göre bu sistemin kullanımı yaygınlaşırsa, dünya genelinde görme engelli insan sayısında büyük bir azalma gözlenebilir.

  Makalenin tümüne link    
Social Touch

Barcelona’da Ambulanslar 5G Teknolojisi ile Desteklenecek

Mobil World Congress’te tanıtılan 5G bağlantılı yeni nesil ambulanslar, sahip oldukları sensör ve kamera sistemleriyle hastaları olabilecek en hızlı ve güvenli biçimde hastaneye ulaştırmayı amaçlıyor.

  Makalenin tümüne link    

Geçmiş Trend Bültenlerine aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz

Arşiv linki   Arşiv linki   Arşiv linki   Arşiv linki   Arşiv linki
Mart 2018   Nisan 2018   Mayıs 2018   Ağustos 2018   Ocak 2019

 

info@socialtouch.com.tr

PAYLAŞ

Facebook'ta paylaş

 

Twitter'da paylaş

 

LinkedIn'da paylaş