Social Touch Dijital Trendler Bülteni
 

MAYIS 2019

Social Touch
Social Touch

ODTÜ’li Bilim İnsanları DNA’nın Müziğini Oluşturdu

ODTÜ’lü araştırmacılar, DNA’nın müziği oluşturan bir bilgisayar programı geliştirdi. Enformatik Enstitüsü Öğretim Üyesi Elif Sürer ve yüksek lisans öğrencisi Elif Bozlak, "İçimdeki Müzik" adlı projeyi Bologna’da sundu.

  Makalenin tümüne link    
Social Touch

Elektronik Sigaralar, Sigarayı Bıraktırıyor Mu?

886 katılımcıyla beraber yapılan yeni çalışmayla e-sigaranın işlevi test edildi. E-sigara, sigarayı bıraktırma konusunda diğer nikotin ürünlerinden çok daha başarılı sonuç verse de; uzmanlar, bu sefer de hastaların e-sigaralara bir tür bağımlılık geliştirmesinden endişeli olduklarını belirtti.

  Makalenin tümüne link    
Social Touch

Fütüristik Kapsül, İğne ile Enjeksiyonun Yerini Alabilir

Rani Therapeutics, bağırsakta çözünerek, bağırsak duvarına aşı yapabilen "robotik" bir hap geliştirdi. Bu hap, özellikle iğneden korkanlar için devrim niteliğinde bir buluş olabilir.

  Makalenin tümüne link    
Social Touch

Yapay Zeka, Akciğer Kanserini Teşhis Edebiliyor

Google ve sağlık araştırmacıları, yapay zekâya akciğer kanserini teşhis etmeyi öğretmek için ortaklık kurdu. Akciğer kanserinin teşhisinde %94 oranında doğruluk sağlayan yapay zekâ, en az radyologlar kadar başarılı oldu.

  Makalenin tümüne link    
Social Touch

Bu Cihaz Glokom Hastalığının Önüne Geçiyor

Boğaziçi Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü araştırmacıları, kalıcı görme engeline sebep olabilen Glokom’un teşhisi için Glakolens isimli bir biyosensör teknolojisi geliştirdi. Glakolens, göz tansiyonunu sürekli takip ederek doktorlara hastalığın teşhisi ve tedavisi konusunda oldukça yardımcı oluyor.

  Makalenin tümüne link    
Social Touch

Twitter, Aşı Hakkındaki Yanlış Bilgilerin Yayılmasını Önlemek İstiyor

Twitter ve ABD Sağlık ve İnsan Servisleri Departmanı (HHS), aşı hakkındaki yanlış bilgi yayılımını önlemek için ortaklık kurdu. Twitter’da aşı kelimesini içeren arama yapan kullanıcıların ilk görecekleri şey, aşı hakkında doğru bilgiler içeren kaynak olacak.

  Makalenin tümüne link    
Social Touch

Kan Testi ile Alzheimer Teşhis Edilebilir

Amerikan bilişim şirketi IBM, Alzheimer hastalığının teşhisi için makine öğrenme yöntemini kullanarak bir kan testi modeli oluşturuyor. Bazı bilim insanları, kan testi ile Alzheimer hastalığı erkenden teşhis edilmesi durumunda hastalığı tedavi etmenin mümkün olduğunu söylüyor.

  Makalenin tümüne link    
Social Touch

Yeni Nesil Teknoloji, Deri Kanserinin Teşhisinde Doktorlara Yardımcı Olacak

FotoFinder, yapay zekâ destekli bir tıbbi görüntüleme sistemi geliştirdi. Yeni görüntüleme sistemi; ciltteki lezyonları tanımlayıp, onları ilgi düzeyine göre sınıflandırarak doktorlara cilt kanserinin teşhisinde oldukça yardımcı olacak.

  Makalenin tümüne link    
Social Touch

Genetik Mutasyonu Tespit Edebilen Cihaz Geliştirildi

Araştırmacılar genetik mutasyonu saptayabilen elle tutulabilir büyüklükte bir cihaz geliştirdi. CRISPR teknolojisinden yardım alan bu cihaz, mutasyonu dakikalar içinde tespit edebiliyor.

  Makalenin tümüne link    
Social Touch

Genetikleri Tasarlanmış Bebekler Üstün Zekaya mı Sahip?

Çin’de CRISPR tekniğiyle genleri değiştirilen, böylece HIV virüsüne tamamen dirençli ikizler dünyaya geldi. Ancak bu durum bilim dünyasında tartışmaya yol açtı: Bazı nörobiyologlar bu gen düzenlemesinin, bebeklerin beyin güçlerini arttırdığını söylüyor.

  Makalenin tümüne link    
Social Touch

Hastanelerde Yapay Zeka Kullanımı Artıyor

Hastanelerde, bekleme sürelerini kısaltmak ve doktor eksikliğini gidermek için yapay zeka kullanımı giderek yaygınlaşıyor. Çin, Japonya ve İngiltere yapay zeka iIe geliştirilen sağlık hizmetleri girişimlerinde ön sıralarda yer alıyor.

  Makalenin tümüne link    
Social Touch

Yapay Zeka, Hemşirelerden Önce Doktorların Yerini Alabilir

Yapay zeka doktorların da geleceğini etkileyecek. Duygusal zekaya ait becerilerde daha yavaş ilerleyen yapay zeka, doktorların yerini hemşirelerden çok daha önce alabilir.

  Makalenin tümüne link    
Social Touch

Bu Robot, Kalp Yetmezliği Olan Hastalara Yardım Ediyor

Mabu isimli robot, kalp yetmezliği teşhisi konulan insanların hastalık belirtilerini takip ediyor. Robot, gördüğü en ufak bir anormallikte; anında doktora haber veriyor.

  Makalenin tümüne link    
Social Touch

Apple Cihazları Zehirli Gazları Tespit Edebilecek

Teknoloji devi Apple, "sağlıklı" inovasyon peşinde. Müşterilerini küresel ısınmanın zararlı etkilerinden korumak isteyen Apple, zehirli gazları tespit edebilen minyatür sensör için patent başvurusunda bulundu.

  Makalenin tümüne link    
Social Touch

Antibiyotik Geliştirmek için “CRISPR” Kullanıldı

Antibiyotik direncine karşı çözüm arayan araştırmacılar, bugüne kadar kullanılan yöntemlerden uzaklaşıp farklı bir yaklaşım olarak CRISPR teknolojisi ile antibiyotik geliştirmeyi hedefliyor.

  Makalenin tümüne link    
Social Touch

Bu İşitme Cihazı, Hangi Sesi Duymak İstediğinizi Anlayabiliyor!

İşitme sorunu yaşayan insanlar, işitme cihazı kullansalar bile kalabalık ortamlarda dinlemek istediği kişiyi duyamıyor. Bu duruma çözüm arayan Columbia Üniversitesi araştırmacıları, yapay zekâ destekli bir işitme cihazı geliştirdi. Bu cihaz; dinlenmek istenilen kişinin sesini, diğer sesleri bloke ederek duymasını sağlıyor.

  Makalenin tümüne link    

Geçmiş Trend Bültenlerine aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz

Arşiv linki   Arşiv linki   Arşiv linki   Arşiv linki   Arşiv linki
Ağustos 2018   Ocak 2019   Şubat 2019   Mart 2019   Nisan 2019

 

info@socialtouch.com.tr

PAYLAŞ

Facebook'ta paylaş

 

Twitter'da paylaş

 

LinkedIn'da paylaş