Social Touch Dijital Trendler Bülteni
 

MAYIS 2018

Social Touch

Harvard ve UC Berkeley Arasında Kılıçlar Çekildi: CRISPR Teknolojisinin Patenti Kime Ait Olacak?

Yüzyılın en önemli buluşlarından biri kabul edilen CRISPR-Cas9 gen düzenleme tekniğini kimin icat ettiği hakkındaki tartışma, Harvard Üniversitesi ve Kaliforniya Üniversitesi (UC) Berkeley’i federal mahkeme önünde karşı karşıya getirdi.

  Makalenin tümüne link    
Social Touch

Startiks Eczane Web Eğitim Sistemi Açıldı

Türkiye’nin ilk ‘Uzaktan Eczane Eğitim’ sistemi olan Startiks, 14 Mayıs Eczacılık Günü’nde yayına başladı. Startiks, eczanelerin OTC ve besin destek kategorilerinde mesleki ve kişisel yetkinliklerini artırmak üzere kurgulanan ‘Yeni Nesil Eczane Üniversitesi’ olarak tanımlanıyor.

  Makalenin tümüne link    
Social Touch

ABD’nin Kronikleşen Sağlık Sistemi Sorununa “Dijital Dönüşüm” Reçetesi

Doctor on Demand isimli bir teletıp girişimi, 7/24 hizmet veren “sanal doktorlar” ile ABD’nin sağlık sistemi sorunlarına dijital bir çözüm getirmeyi hedefliyor.

  Makalenin tümüne link    
Social Touch

Mars’ı Haritalandıran Yapay Zeka Kanser Tedavisinde Kullanılacak

Manchester Üniversitesinde geliştirilen yapay zeka, bilim insanlarına Mars yüzeyindeki kraterleri doğru olarak haritalandırmalarında yardımcı oluyordu. Yöntemi medikal alana uyarlayan araştırmacılar, bu yapay zekayı kullanarak kanser tedavilerinin etkinliğini ölçebileceklerini fark ettiler.

  Makalenin tümüne link    
Social Touch

Bilim İnsanları “Kullan-At Anılar” Oluşturmak İçin Yeni Bir Teknik Keşfetti

Bilim insanları beyin üzerine yansıtılan bir hologram sayesinde oluşması istenilen anı veya hislerin nöronlar üzerine “kopyala/yapıştır” yapılmasına müsaade eden yeni bir teknik keşfetti. Bu yeni teknik sadece istediğimiz anılara sahip olmamıza değil; kör insanların görmesine ya da felçli insanların yürümesine de imkân tanıyabilir.

  Makalenin tümüne link    
Social Touch

Dr. Öz, Yatırım Yaptığı Akıllı Saati Tanıttı: Kalp Yetmezliği Bulunan Yaşlıların Hayatını Kurtarabilir

Dr. Mehmet Öz’ün tanıtımını gerçekleştirdiği IBeat adlı akıllı saat, yaşamsal değerleri izleyerek kriz durumlarında erken tıbbi müdahale imkanı tanıyor.

  Makalenin tümüne link    
Social Touch

Yeni Nesil Doktor Asistanları: Yapay Zeka Destekli Giyilebilir Teknolojiler

Notable adlı girişim, geliştirdiği akıllı bilekliklerle doktorların iş yükünü hafifletmeyi hedefliyor. Yapay zekâ destekli teknoloji, doktorun verdiği ses komutlarıyla hasta muayenesi esnasında yapılması gereken tüm evrak işlerini hallediyor.

  Makalenin tümüne link    
Social Touch

Yapay Embriyolar, Hamilelikteki Riskleri Ortadan Kaldırabilir

Bir fetüsün, gelişip sağlıklı bir bebek olabilmesi için, hamileliğin erken dönemleri önemlidir. Herhangi bir sorun olduğunda, hamilelik riske girebilir ya da ileride bebekte ciddi sağlık sorunları görülebilir. Hollandalı araştırmacı Nicolas Rivron, yapay embriyolarla bu ihtimali ortadan kaldırmayı hedefliyor.

  Makalenin tümüne link    
Social Touch

Otonom Robotlar İş Başında: Kök Hücreden Seri Organ Üretimi Yapıldı

Otonom robotlar, artık kök hücrelerden insan organlarını üretebilecek araçlara sahipler. Bu gelişme, bilim insanlarının insan biyolojisine daha uygun deney yapmalarına olanak sağlayabilir.

  Makalenin tümüne link    
Social Touch

Bilim İnsanları 3D Yazıcılarla Şekerden Organ Üretecek

Illinois Üniversitesi araştırmacıları, vücutta kullanılmak üzere şekerden biyolojik dokular üretebilen yeni bir 3D yazıcı geliştirdiler.

  Makalenin tümüne link    
Social Touch

Elektronik Hap İçindeki E. coli Bakterisi Mide Kanamasını Tespit Edebilecek

Elektronik hap, içine yerleştirilen genetiği değiştirilmiş E. Coli bakterisi sayesinde mide kanamasını tespit ediyor ve içerdiği foto transistörler ile sorun saptadığı durumlarda akıllı telefona sinyal gönderiyor.

  Makalenin tümüne link    
Social Touch

3 Boyutlu Yazıcılar Kullanılarak İnsan Korneası Üretilebilecek

Newcastle Üniversitesi’den bilim insanları, yeni bir “biyo-mürekkep” teknolojisi sayesinde insan korneasını 3 boyutlu yazıcılar ile üretmeyi başardı.

  Makalenin tümüne link    
Social Touch

Proteziniz Artık Vücudunuzun Doğal Bir Uzvu Gibi Olabilir

MIT, Brigham and Women’s Faulkner Hastanesi araştırmacıları, beyin ile protez arasında oluşturdukları sinyal bağlantısı ile kullanıcıların protezlerini gerçek bir uzuv gibi rahatça hareket ettirebilmelerini sağlayacaklar.

  Makalenin tümüne link    
Social Touch

Teladoc, Advance Medical’i 325 Milyon Dolara Satın Aldı

Doktorlara sanal erişimle uzaktan muayene olanağı sağlayan ve hızla büyüyen Amerikan şirketi Teladoc, tele sağlık sağlayıcısı Advance Medical’i, Amerika dışındaki küresel pazarda görünürlüğünü artırmak için 352 milyon dolara satın aldığını açıkladı.

  Makalenin tümüne link    
Social Touch

İmplant Cihazlar Uzaktan Şarj Edilebilecek

MIT’den bilim insanları, insan vücudundaki ufak implant cihazları uzaktan şarj etmek için pil gereksinimi ortadan kaldıran kablosuz bir sistem geliştirdiler. Vücut dışındaki antenlerden aldığı sinyallerle beslenen radyofrekans dalgaları, 1 metre uzaklıkta ve vücudun 10 cm derininde olan implantları şarj edebilecek.

  Makalenin tümüne link    

Geçmiş Trend Bültenlerine aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz

Arşiv linki   Arşiv linki   Arşiv linki   Arşiv linki   Arşiv linki
Aralık 2017   Ocak 2017   Şubat 2017   Mart 2017   Nisan 2017

 

info@socialtouch.com.tr

PAYLAŞ

Facebook'ta paylaş

 

Twitter'da paylaş

 

LinkedIn'da paylaş