Social Touch Dijital Trendler Bülteni
 

MART 2019

Social Touch
Social Touch

Kan Testi ile Alzheimer Teşhis Edilebilir

Amerikan bilişim şirketi IBM, Alzheimer hastalığının teşhisi için makine öğrenme yöntemini kullanarak bir kan testi modeli oluşturuyor. Bazı bilim insanları, kan testi ile Alzheimer hastalığı erkenden teşhis edilmesi durumunda hastalığı tedavi etmenin mümkün olduğunu söylüyor.

  Makalenin tümüne link    
Social Touch

Veriler İspatladı: Sosyal Medya Savaşını “Aşı Karşıtları” Kaybediyor

Sosyal medyada aşı karşıtlığına karşı savaş sürerken; Indiana Üniversitesi’nde gerçekleştirilen bir çalışma, aşı destekçilerine umut verdi. Yapılan araştırmada, Twitter’daki aşı tartışmaları analiz edildi ve aşı dostu içeriklerin daha etkili bir şekilde yayıldığı kanıtlandı.

  Makalenin tümüne link    
Social Touch

Yapay Zeka, Kalp ve Damar Hastalıklarının Tedavisinde Devrim Yaratıyor!

Bilim insanlarına göre, her yüksek tansiyon hastasına aynı tedaviyi uygulamak doğru değil. Stanford Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, kalp ve damar hastalıklarında kişiye özgü tedavi geliştirmek için yapay zekanın en etkili yöntem olduğunu ortaya koydu.

  Makalenin tümüne link    
Social Touch

Fütüristik Kapsül, İğne ile Enjeksiyonun Yerini Alabilir

Rani Therapeutics, bağırsakta çözünerek, bağırsak duvarına aşı yapabilen ‘robotik’ bir hap geliştirdi. Bu hap, özellikle iğneden korkanlar için devrim niteliğinde bir buluş olabilir.

  Makalenin tümüne link    
Social Touch

Genetik Mutasyonu Tespit Edebilen Cihaz Geliştirildi

Araştırmacılar genetik mutasyonu saptayabilen elle tutulabilir büyüklükte bir cihaz geliştirdi. CRISPR teknolojisinden yardım alan bu cihaz, mutasyonu dakikalar içinde tespit edebiliyor.

  Makalenin tümüne link    
Social Touch

Bu Klozet Kapağı Ölümden Kurtarabilir

Kalp yetmezliğinin nerede ve ne zaman yaşanacağının tespit edilmesi mevcut teknolojiyle mümkün değil. Kardiyovasküler ölçüm yapabilen klozet kapağı, kalp yetmezliğinin tuvalette yaşanması durumunda sorunu otomatik algılayarak hastanın doktoruna haber veriyor.

  Makalenin tümüne link    
Social Touch

Bu Cihaz Glokom Hastalığının Önüne Geçiyor

Boğaziçi Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü araştırmacıları, kalıcı görme engeline sebep olabilen Glokom’un teşhisi için Glakolens isimli bir biyosensör teknolojisi geliştirdi. Glakolens, göz tansiyonunu sürekli takip ederek doktorlara hastalığın teşhisi ve tedavisi konusunda oldukça yardımcı oluyor.

  Makalenin tümüne link    
Social Touch

Yapay Zekâ Meme Kanserini Teşhis Edebiliyor

Yapılan yeni çalışmalara göre; yapay zekâ (AI) sistemi, meme kanserini uzman bir radyolog gibi teşhis edebiliyor. Sistemin kullanımı yaygınlaşırsa önümüzdeki yıllarda meme kanserinden kaynaklanan ölümlerde büyük bir azalma gözlenebilir.

  Makalenin tümüne link    
Social Touch

Akıllı Yastık ZEEQ ile Artık Daha Rahat Uyuyacaksınız

Hayatımızın yaklaşık üçte birini uyuyarak geçiriyoruz ve hepimizin bildiği gibi uyku kalitesi, ertesi gün nasıl hissettiğimizi ve o günkü enerjimizi de doğrudan etkiliyor. Kaliteli bir uyku arayanlar ise daha iyi bir yastık arayışına giriyor. Rem-fit tarafından üretilen yeni akıllı yastıklar artık bu arayışa bir son verecek.

  Makalenin tümüne link    
Social Touch

“Yapay Beyin” Geliştiren System1 Biosciences, 25 Milyon Dolar Yatırım Aldı

Nörolojik rahatsızlıkların teşhis ve tedavilerini araştırmak için kök hücrelerden oluşturulan “yapay beyinler” kullanan sağlık girişimi System1 Biosciences, 25 milyon dolar yatırım aldı.

  Makalenin tümüne link    
Social Touch

“Yapay Sinaptik Cihaz” İnsan Beyninin İşleyiş Şeklini Taklit Ediyor

Akıllı Cihazlar ve Sistemler adlı bir araştırma grubu, Myoung-Jae Lee direktörlüğünde, insan beynini taklit eden yapay sinaptik cihaz geliştirmeyi başardı. İnsan beynindeki beyin sinyallerinin ve sinapsın işleyiş şeklini taklit edebilen cihaz, insan beyni gibi öğrenen akıllı makinelerin üretilmesine yol açacak.

  Makalenin tümüne link    
Social Touch

Yeni Oticon Uygulaması ile İşitme Sağlığı Daha Kolay Değerlendiriliyor

İşitme cihazları alanındaki büyük şirketlerden biri olan Oticon, işitme cihazı kullanan kişilerin, işitme sağlığı hakkında daha fazla bilgi edinmeleri ve bu cihazların hayatlarını nasıl etkilediğini daha iyi anlamaları için piyasaya yeni bir uygulama sürdü.

  Makalenin tümüne link    
Social Touch

Yeni Yapay Zeka Teknolojisi Duvarların Arkasından Hayati Bulguları İzleyecek

Elektrik mühendisliği ve bilgisayar bilimi profesörü Dina Katabi, hastaların nefes alışından yürümelerine kadar tüm hareketlerinin duvarların arkasından izlenebileceği bir cihaz geliştirdi. Hastaların evine yerleştirebileceği cihaz, kablosuz modem gibi tek bir noktada duracak ve hasta verilerini doktorlara aktaracak.

  Makalenin tümüne link    
Social Touch

Doğal Afet Durumlarında Kriz Yönetimini Kolaylaştıran Yeni Yazılım: SMART

Purdue Üniversitesinde, doğal afetlerde hasar takibi yapılması ve mağdurların ihtiyaçlarının hızlı bir şekilde tespit edilebilmesi için Twitter ve Instagram gönderileri üzerinden anlık raporlar oluşturan SMART adlı yeni bir yazılım üretildi.

  Makalenin tümüne link    
Social Touch

Yeni Yapay Zeka Teknolojisi İle Akciğer Kanserini Teşhis Etmek Artık Mümkün

Yeni geliştirilen bir yazılım sayesinde hastaların akciğer filmlerinden kanser tümörlerinin tespiti ve analizi yapabilecek.

  Makalenin tümüne link    
Social Touch

Yakın Gelecekte Akıllı Telefonlar Ultrason Cihazı Özelliği Kazanabilir

British of Columbia Üniversitesi’nden araştırmacılar, ultrason cihazlarını daha enerji dostu ve ucuz hale getirmek için yeni bir yol keşfetti. Bu yeni keşif sayesinde, gelecekte akıllı telefonlarımızı ultrason cihazı olarak kullanmamız mümkün olabilir.

  Makalenin tümüne link    
Social Touch

İnternete Bağlanabilen Bacak Protezi Geliştirildi

ABD’de bulunan bir telekomünikasyon şirketi olan AT&T, Hanger (Protez ve Sağlık) Kliniği ile yaptığı iş birliği sonucu protez ihtiyacı olan hastalar için ağ bağlantılı bacak protezi tasarladı. Kullanılan LTE-M teknolojisi sayesinde protez, internete Wi-Fi gibi kablosuz bağlantılara gereksinim duymadan 4G olarak direkt bağlanacak; bu sayede, hastanın takibi sağlanacak.

  Makalenin tümüne link    

Geçmiş Trend Bültenlerine aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz

Arşiv linki   Arşiv linki   Arşiv linki   Arşiv linki   Arşiv linki
Nisan 2018   Mayıs 2018   Ağustos 2018   Ocak 2018   Şubat 2018

info@socialtouch.com.tr

PAYLAŞ

Facebook'ta paylaş

 

Twitter'da paylaş

 

LinkedIn'da paylaş